Jesteś tutaj:
  2. O Przedszkolu

O Przedszkolu

Nasze Przedszkole

Przedszkole nr 7 im. K. Przerwy – Tetmajera w Zakopanem przy ulicy Nowotarskiej istnieje od 1964 roku. Uroczyste otwarcie odbyło się w grudniu 1964 roku.

Funkcję dyrektora obejmowały kolejno:

Władysława Miodońska od Grudnia 1964 roku do sierpnia 1987 roku.

Teresa Wilkus  od września 1987 roku.

Zawsze staraliśmy się być blisko dziecka, współpracować z jego rodziną, oraz wychodzić naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego.

Budynek przedszkola jest piętrowy, otoczony dużym ogrodem, pełnym zieleni, wyposażonym w bezpieczne przyrządy zabaw.

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 750 m. kw. Każda grupa ma swoją salę zajęć, wyposażoną w zabawki i pomoce dydaktyczne dostosowane do wieku dzieci. Sale są przestronne i słoneczne, wyposażone w meble odpowiednie do wieku dzieci oraz w kąciki rozwijające zainteresowania.

Sala grupy I ( 3,4 - latki)

Sala grupy II (4,5- latki)

Sala grupy III ( 5, 6 - latki)

Sala grupy IV ( 6 - latki)

Na piętrze znajduje się holl, na którym odbywają się zajęcia z rytmiki, wychowania fizycznego, spotkania okolicznościowe oraz teatrzyki.

Na parterze znajduje się nowoczesna szatnia dla dzieci.

Przedszkole może się szczycić 50 – letnią działalnością, a w jego murach dorastają kolejne pokolenia zakopiańczyków.

W przedszkolu zatrudniona jest wykwalifikowana kadra nauczycielska, która ciągle podnosi swoje kwalifikacje zawodowe: 4 nauczycielki ukończyły studia magisterskie, 2 - studia podyplomowe, 2 – licencjat. Cztery nauczycielki  zdobyły awans zawodowy  - nauczyciel dyplomowany,  2 nauczycielki są w trakcie  stażu awansu zawodowego – nauczyciel dyplomowany.

W pracy z dziećmi dbamy o ich rozwój emocjonalny, intelektualny i fizyczny. W przedszkolu prowadzone są zajęcia dodatkowe: katecheza, j. angielski, rytmika, warsztaty teatralne, zajęcia plastyczne. Niektóre z nich są opłacane przez rodziców.

Nauczyciele mają wypracowane metody pracy, zarówno z dzieckiem zdolnym jak i z dzieckiem wymagającym dodatkowej pracy. Wśród innowacji dydaktyczno – wychowawczych należy wyróżnić: ćwiczenia ruchowe prowadzone metodą K. Orffa, W. Sherbone, Majchrzak, R. Labana, zajęcia matematyczne wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej oraz zajęcia prowadzone metodą „Bon depart” i z chustą animacyjną.

Przedszkole systematycznie współpracuje z TCKiS „Jutrzenka”. Dzieci biorą udział w konkursach: plastycznym, piosenki i recytatorskim – otrzymują nagrody i wyróżnienia. Biorą również udział w ogólnopolskich konkursach plastycznych organizowanych przez czasopismo Bliżej Przedszkola i inne.

Dzieci  z    grupy    „starszaków”  uczestniczą   w    przeglądzie  jasełek organizowanym od roku 2005  „Gloria”  zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 3 w Zakopanem, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Ponadto współpracujemy z Muzeum Tatrzańskim – dzieci uczestniczyły w lekcjach edukacyjnych: w Galerii im. Kulczyckich na Kozińcu na temat wystawy „Górale, górale” oraz w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego – na lekcji „Zwierzęta Tatr”. Corocznie dzieci uczestniczą w konkursie plastycznym o zabytkach Podtatrza organizowanym Muzeum Tatrzańskie oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – nagrody i wyróżnienia.

Przedszkole współpracuje również z Galerią Państwa Boguckich. Grupy przedszkolaków zwiedzają Galerię a państwo Boguccy są zapraszani na uroczystości przedszkolne.Został nawiązany kontakt z Ośrodkiem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – wystawienie „Jasełek” oraz wspólna zabawa.

W ramach współpracy z zakopiańskimi przedszkolami oraz przedszkolami z Inowrocławia i Lublina wymieniamy się informacjami, doświadczeniami i życzeniami świątecznymi.  Współpracujemy z dziećmi w Holandii, poznając życie rówieśników w Unii Europejskiej.

Tradycją przedszkola jest również kontakt najstarszej grupy z klasą I Szkoły Podstawowej nr 5. Przedszkolaki uczestniczą w lekcji, natomiast uczniowie w „Jasełkach” wystawianych w przedszkolu.

W grupie „starszaków” organizujemy wycieczki poza teren Zakopanego. Dzieci zwiedzały Kraków ( ZOO, Smocza Jama), zamek w Niedzicy, zabytkowy kościółek w Dębnie, skansen w Chabówce, park rozrywki w Rabce oraz skansen w Zubrzycy Górnej, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych: „Od ziarenka do bochenka” i „Ozdoby z bibuły”.

W ciągu roku szkolnego organizowane są wycieczki np. na Antałówkę, Gubałówkę, Kalatówki i Polanę Rogoźniczańską ,do Doliny Jaworzynki i Kuźnic oraz zabawy tropiące w terenie.
           Do tradycji przedszkola należą rodzinne spotkania organizowane z okazji różnego rodzaju świat i ważnych dla dzieci wydarzeń (spotkanie ze św. Mikołajem, Spotkanie Opłatkowe z Rodzicami, Bal karnawałowy,  Święto Babci i Dziadka, Powitanie wiosny, Święto Matki i Ojca, pożegnanie „starszaków”, Dzień dziecka ). Dzieci mają możliwość pochwalić się swoimi umiejętnościami wokalno- aktorskimi, nauczycielki umiejętnościami wychowanków a rodzice mogą obserwować własne pociechy.

Współpraca z rodzicami układa się pomyślnie. Rodzice pomagają w zagospodarowaniu ogrodu przedszkolnego.  Nieodpłatne coroczne uzupełnianie piaskownic świeżym piaskiem, odśnieżanie drogi dojazdowej do przedszkola . Przy organizacji uroczystości (np. stroje dla dzieci, przygotowanie elementów dekoracji, pieczenie ciasta). Przedszkole wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców np. wydłużony czas pracy placówki.

Przedszkole cieszy się bardzo dobrą opinią wśród rodziców i w środowisku.