Ważna informacja - przypadki szkarlatyny

Szanowni Rodzice, wśród wychowanków naszego przedszkola pojawiły się pojedyncze przypadki szkarlatyny. Prosimy Rodziców o zwrócenie uwagi na stan zdrowia swoich dzieci. W przypadku pojawienia się w/w choroby u dziecka prosimy o kontakt z lekarzem rodzinnym i pozostawienie dziecka w domu do całkowitego wyleczenia.

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową.

Bardzo prosimy  o obserwację dzieci w domu i zwrócenie szczególnej uwagi na symptomy i objawy tej choroby:

• Pierwsze objawy szkarlatyny pojawiają się nagle i są bardzo podobne do symptomów anginy.Dziecko bardzo gorączkuje, temperatura może dochodzić do 40ºC.
  •
  • Jednocześnie zaczyna boleć gardło, migdałki stają się zaczerwienione, a na języku pojawia się biały nalot. Dziecko często narzeka na ból głowy, a czasami dochodzi do wymiotów.
  •
  • Po kilku godzinach od wystąpienia gorączki na ciele zaczynają się pojawiać czerwone, malutkie kropeczki wysypki, która w szybkim tempie zaczyna obejmować prawie całe ciało malucha,
  •
  • Na twarzy pojawia się zaczerwienienie na policzkach i na czole oraz charakterystyczny białawy trójkąt wokół ust i nosa.
  •
  • Już przy pierwszych objawach rodzice natychmiast powinni  zgłosić się do lekarza, który przepisze antybiotyk. Kuracja trwa najczęściej 10 dni i nigdy nie należy jej wcześniej przerywać, nawet w przypadku szybkiego ustąpienia objawów. Dziecko przez ten czas pozostaje w domu. Trzeba pamiętać o możliwych powikłaniach po szkarlatynie, więc konieczna okazuje się też wizyta kontrolna po skończonej terapii.

Ponadto  przypominamy Rodzicom o obowiązku informowania dyrektora przedszkola o wystąpieniu u dziecka  choroby zakaźnej.